Recept na Bánh mì – plněnou křupavou bagetu na vietnamský způsob

Bánh mì (baňmí) je další z vietnamských kultovních jídel a čas kdy Češi nebudou jíst nic jiného teprve přijde. Ve Vietnamu ji najdete skoro na každém rohu a její cena se pohybuje od pěti do deseti korun. Kvalita je různá, chuťe jsou vždy výborné…Netrpíte-li přehnaným strachem o své zdraví, tak musíte testovat, než najdete  svoji vysněnou a vašemu tělu vyhovující baňmíárnu (v drtivé většině případů pojízdný stánek někde na rohu).

Co to vlastně je, kde se to vzalo a jak to funguje

Bánh mì je křupavá  bageta s občas uřízlým koncem, jež má strávníkovi pravděpodobně usnadňovat konzumaci (já mám ale ty konce rád).Většinou ji dostanete zabalenou do papíru (listu novin), a aby vám z ní nic nevypadlo, tak  je vše pojištěno gumičkou.

Počátky bánh mì sahají do konce 19. století a příchodu Francouzů do JV Asie. To, co dělá Vietnamce Vietnamcema, je schopnost rychle adaptovat prvky jiných kultur, následně  je sobě přizpůsobit (potunit:D) a přijmout za své. Bánh mì je exemplárním případem tohoto jevu.

Bánh mì tedy není obyčejná plněná francouzská bageta, ale opravdový mix vietnamské a francouzské kultury “v rohlíku”.

Složení Bánh mì

Ve Vietnamu se nachází velké množství pekáren, jež bagety vyrábějí (uspokojit skoro 90 mil. Vietnamců asi není legrace). Správně by měla být bageta křupová na povrchu, lehká a uvnitř nadýchaná. To vše je docíleno složením těsta, které je z rýžové i pšeničné mouky zároveň. Ve Vietnamu se ale setkáte i s bagetami, které jsou pouze z rýžové nebo pšeničné mouky.

 

Uvnitř bagety se nachází už nefalšovaný Vietnam. I když je bánh mì spousta druhů a každý prodejce má svůj vlastní, zaručený recept na tu nejlepší, tak většinou se uvnitř nachází vietnamské bylinky, křupavá okurka, paštika či jiná masová náplň a chilli omáčka. Vietnamci samozřejmě myslí i na své buddhistické spoluobčany, a tak není problém sehnat vegetariánskou verzi bánh mì s tofu.

Stánek s bagetama Bánh mì

Bánh mì a Praha

Situace v Praze je, co se týče bánh mì, poněkud horší než ve Vietnamu, ale pokud nemáte hluboko do kapsy, tak si ji skočte dát do Redhotchilli do Karlína. Za 5 Kč to sice pravděpodobně nebude, ale ochutnáte alespoň náznak toho, co dostanete ve Vietnamu. Předpokládám, že na Sapě v Praze Libuši ji také seženete (ostatně jako skoro všechno, že).

Kdysi jsem na cuketkablogu zaslechl volání po větším množství vietnamských restaurací. Já dnes úpěnlivě volám do řad vietnamských, že tu chybí síť baňmíáren, třeba jako konkurence předraženým subway sendvičům…jako sváča do práce/školy atd. by se to určitě chytlo. Pokud se v Čechách do roka nic neobjeví, tak je snad začnu dělat sám.

V současné době nejefektivnější způsob jak bánh mì ochutnat je tzv. Bánh mì DIY (do it yourself) – novej druh, kterej jsem momentálně vymyslel:-)

Ingredience k přípravě bánh mì thịt Hội An

Česky překlad zní: “bageta s masem po Hoi Ansku”. Záměrně jsem vybral tento recept, který není až tak častý. Hoi An se nachází ve středním Vietnamu a já tu žádné recepty ze středu zatím nemám, tak napravuji.  Nejčastěji se ve Vietnamu setkáte s paštikovou bánh mì pâté (z kachních či kuřecích jater)

  • 3 bagety (nejlépe vietnamská, ale obávám se, že v ČR ji nebude lehké sehnat, pokud víte kde, dejte tip)
  • 1/4 lžicky mleté skořice, 1/4 lžičky mletého zázvoru, 1/4 lžičky semínek anýzu, 1/4 lžičky hřebíčku
  • 1 lžíce oleje
  • 1/4 hrnku nasekané cibulky
  • 1 rozmačkaný stroužek česnek
  • 350g mletého vepřového masa
  • 3 lžíce sojovky
  • jeden a půl lžíce cukru
  • sůl
  • asi 2 lžíce chilli pasty, nebo použijte vietnamskou chilli omáčku
  • 200g plátkové šunky nebo na tenko nakrájené prorostlejší panenky
  • 200g na tenké plátky nakrájené salátové okurky
  • salát
  • půl hrnku smažené cibulky (mají ji i na Sapě)
  • půl hrnku čerstvé bazalky

Jak na přípravu Hoi Anské Banh mí

Na středně rozpálenou pánev vysypeme koření (skořici, zázvor atd.) a počkáme asi 30 vteřin než začne vonět. Pak přilejte olej, česnek a cibulku a mleté vepřové maso. Vše smažte přibližně 15 minut, aby bylo maso hezky hotové a drobivé. Poté dochuťe solí, cukrem a sojovkou.

Připravte si bagety. Rozpulte je v půli a každou stranu pomažte lžičkou chilli. Do baget vkládejte ještě teplé smažené vepřové maso a jeho šťávu. Přidejte šunku nebo panenku a dejte bagety na pár minut rozpéct do rozpálené trouby.

Vyndejte bagety z trouby a přidejte bazalku, okurky a salát. Můžete přidat ještě chilli omáčku či lehce dochutit solí.

Dobrou chuť!

Budu rád, když pochlubíte jak vám jídlo chutnalo či mi pošlete fotku.) Ať se z Vašeho jídla můžou těšit i ostatní!

První obrázek zdroj: yume.vn

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Jižní Vietnam, Ostatní, Recepty dle druhu, Recepty dle území, Severní Vietnam, Střední Vietnam, Vietnam se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Recept na Bánh mì – plněnou křupavou bagetu na vietnamský způsob

  1. Hmm, ve Vietnamu jsem byla, Sapu navštěvuji, ale koukám, jaké mám ještě mezery! Musím vyzkoušet, už teď se mi sbíhají sliny!

  2. Mňamka to jistě je. Ale já bych byla rači, kdyby tento bagetový směr spíš zkomíral, protože s sebou přináší odklon od tradiční, zdravé a výživné stravy. Bílá pšenice je stručně řečeno potravina zatěžující organismus :-/. Je to ale jen můj názor, který ventiluju, ale nevnucuju 🙂

    • Určitě existují i zdravější vietnamská jídla.) A bánh mì je jedno ze spíše “moderních” jídel než tradičních. Nebojte, budu psát i o zdravé vietnamské stravě. Sám se o ni zajímám…

  3. Lucka napsal:

    Kdyz jsem byla ve Vietnamu, byla jsem na bagetach zavisla!!!! Byli vyborne!!!

  4. Petr napsal:

    Děkuji za recept(y) ,byla to super rychlá večeře. Jako chilli jsme použily shirachu sice byly dosti ostré, ale chuť koření se nevytratila.Přeji Vám více múzy do vaření vietnamské kuchyně a zároveň se těšíme na další recepty.

  5. andrea napsal:

    Elegantní a výborná vegetariánská bageta je s vaječnou omeletou 🙂

  6. David napsal:

    Super! Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *