Jak (ne)nakupují Vietnamci

Pokud cestujete po Vietnamu či zde bydlíte, tak máte několik možností jak nakupovat potraviny a ostatní zboží denní spotřeby. Myslíte-li si, že Vietnam je pouze zemí trhů a tržnic, tak jste na omylu. I zde ve větších městech naleznete obchodní domy a v poslední době se jejich množství a obliba u místních obyvatel podezřele zvyšuje.

Pokud už máte tedy smlouvání a dohadování se s Vietnamci o cenách dost, tak zkuste navštívit nějaký vietnamský supermarket. Bude na Vás čekat relativně široká nabídka exotického i nám dobře známého zboží. Nafotil jsem pro Vás pár fotografií jentak pro inspiraci či pobavení a přidávám pár vlastních postřehů.

Všechny fotografie byly pořízeny v prosinci 2011 v jednom z největších měst delty Mekongu – Cần Thơ. V řetězci prodejen Co-op Mart jsou však po celém Vietnamu ceny velmi podobné.

Pečivo

Zakoupíte zde především světlé pečivo. Čerstvé francouzské bagety (bánh mì) v cenách od 3Kč (malá) do 6 Kč (velká). Je zde relativně velký výběr sladkých koláčů, muffinů, výrobků z kynutého těst apod. Sladký věci jsou cenově lehce výhodnější než u nás v ČR.

Slané pečivo (pizza) má ve vietnamských obchodech nasládlou chuť (díky sladkému těstu).

Pití

Sladkých ovocných limonád a zelených čajů je ve Vietnamu mnoho a za skvělé ceny. Zejména doporučuji zelený čaj Không Độ – nula stupňů (7200 đongů – přibližně 7,5 Kč). Mají i neslazenou variantu jasmínového čaje.

Jak mnozí z Vás vědí, tak ve Vietnamu je výborná káva a čaje. Oboje je opět ve velkém množství k výběru v Co-op martu, jak ukazují následující fotky.

Teplá jídla

Lákají vás u nás domá teplé potraviny v Tescu? Sbíhají se Vám sliny při pomyšlení na grilovaná křidélka ve Vietnamu je sortiment odlišný. Krabička s jídlem Vás vyjde na 15 Kč. Stačí si vybrat.

Mléčné výrobky, sýry, uzeniny

I když ve Vietnamu v posledních letech probíhá “mléčná propaganda”, tak sýry jsou nezvykle drahé. Ochucená malá mlíčka v krabičkách jsou dobrá (4ks – 22 Kč). Sýry jsou stále neobvyklé zboží = cena je vystřelena do astronomických výšin v porovnání s ČR. Važte si naší Veselé Krávy (Con bò cười). Ve Vietnamu stojí 62 Kč.
Uzeniny ze západu jsou drahé. “Vietnamská šunka – Giò lụa” je realtivně levná, ale chuťově na naše uzenářské výrobky nemá (podle mého názoru). “Párky”, které chuťově párky moc nepřipomínají můžete například koupit společně s psacími potřebami v knihkupectví.
Ovoce a zelenina
Ovoce a zeleninu doporučuji raději kupovat na trhu. Je levnější a chutnější. Západní ovoce (jahody, jablka) je opět pěkně drahé (všude).

Shrnutí

Návštěvu vietnamského supermarketu rozhodně doporučuji! Máte-li konkrétnější otázky, ptejte se v komentářích.

Další články a recepty budou následovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Jak (ne)nakupují Vietnamci

  1. Jakub Bukáček napsal:

    Vymyslel jsem byznys … budu do Vietnamu dovážet uzeniny a sýry 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *