Hải sân – máte rádi mořské plody?

Pokud jste milovníky mořských živočichů a raději než ve vodě je vidíte na svém talíři, tak přímo pro Vás je tento článek. Vietnam je zemí s dlouhým pobřežím, kterém oblkopujte celý jih a východ země. Ve vietnamské kuchyni se tedy můžeme setkat s velkým množstvím mořských plodů a jídel z nich připravených. Tento příspěvek je pouze stručný nástin toho, co zde můžete za zlomek ceny v ĆR sehnat.

Nha Trangské krevety čekající na naservírování

Horní fotka – krevety v hrnci. Dolní fotka – krevety připravené na mém talíři. V restauraci za podobné jídlo zaplatíte přibližně 60-80 Kč za talíř krevet.

Krevety na talíři

Součástí vietnamských jídel je i nezbytné aranžování.

Ve Vietnamu jsou oblíbení taktéž humři. V současnosti se jejich cena pohybuje od 550 Kč za 1kg humra. Jednoho takového jsem ochutnal v letovisku Mui Ne v otevřené mořské restauraci na pláži.

Tôm hùm - humr

Ochutnali jsme ho grilovaného s česnekovou pastou a limetovou-pepřovo-rybí omáčkou. Když budete mít zájem, zkusím sehnat nějaké místní recepty.

Grilovaný humr v Mui ne

 

 

Limetková omáčka podávaná k humrovi

Nejčastější mořsko-plodovou položkou ve vietnamských jídelních lístcích jsou sepie (mực). Ochutnal jsem je snad na všechny způsoby a pořád mě baví! Jsou levné – za talíř zaplatíte od 40 Kč.

Mực - vařená sepie v chilli omáčce

Ryby jsou zde také velmi oblíbené. Jí se nejčastěji grilované a posléze se balí se zeleninou do rýžového papíru(do zavítku).

Grilováná ryba - Nha Trang

Rybí maso se zeleninou čeká na zabalení do závitku

Škeble nepatří k mým oblíbeným pokrmům (zatím), tak jsem vám je alespoň vyfotil.

Trh s mořskými plody - Phu Quoc

Sušené mořské plody jsou místní specialitou. Vietnamci je jí třeba na plážovém pikniku. Na obrázku vidíte kompletní sadu na zapůjčení tj. (plachta na sezení, sušená sepie, sušená ryba v karamelu, křepelčí vejce)

Večerní piknik na pláži se sušenou sepií, rybou v karamalu a křepelčími vejci.

Pro letmé představení pestrosti vietnamské mořské kuchyně to prozatím snad stačí!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Hải sân – máte rádi mořské plody?

  1. Jakub Bukáček napsal:

    Ty sušené mořské plody jsou úžasný … asi bezva piknik 🙂

    • Admin napsal:

      Jo, jsem teď na jihu Vietnamu a tech sušených věcí je tady opravdu spousta. Asi to nafotím a napíšu ještě jeden článek zaměřenej jenom na sušený věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *